Piszemy listy o ekokonsumpcji i gospodarce odpadami

 Ekologiczne działania są ważne!

Każdego roku akcja Listy dla Ziemi cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony gmin i placówek oświatowych. W dotychczasowych działaniach wzięło udział ponad 600 miejscowości i ponad 800 tysięcy osób. Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 250 samorządów, ponad 3 tys. szkół i przedszkoli i prawie 300 tys. dzieci i młodzieży.

Dzieci listy piszą

Od dziś do końca kwietnia uczniowie w całej Polsce będą pisali listy dla Ziemi. Temat przewodni to ograniczenie ilości odpadów oraz ekokonsumpcja, a zatem kwestie bardzo istotne dla przyszłości naszej planety. Dzieci i młodzież najpierw wezmą udział w lekcjach tematycznych, a następnie w formie listów dla Ziemi przedstawią swoje pomysły na to, jakie działania może podjąć każdy z nas na etapie zakupów i konsumpcji, by zmniejszyć ilość śmieci trafiających na wysypiska i do zakładów przetwarzających butelki, puszki czy makulaturę.

Napisz e-list i bądź eko

Tegoroczna edycja wprowadza jedną bardzo ważną nowość. Listy będziemy pisać nie tylko na papierze z makulatury, ale też online. W jaki sposób? Korzystając ze specjalnej aplikacji znajdującej się na oficjalnej stronie akcji: http://listydlaziemi.pl/e-list. Wykorzystując to proste  narzędzie, każdy uczeń będzie mógł napisać list na komputerze w szkole lub w domu. 

Konkurs na najlepsza pracę

Zgodnie z tradycją stworzone przez uczniów prace wezmą udział w konkursie na najpiękniejszy list zorganizowanym na Facebooku akcji: https://www.facebook.com/listydlaziemi, a internauci oraz specjalne jury wybiorą te najlepsze.

Inauguracja w stolicy

Oficjalna inauguracja akcji odbędzie się o godz. 11.00 na Placu Zamkowy w Warszawie.

W programie wydarzenia przewidziano m.in. happening „Ziemia w naszych rękach” z udziałem aktorów na szczudłach, występ orkiestry recyklingowej (muzyka z odpadów), układanie gigantycznych puzzli ekologicznych oraz gry i warsztaty przestrzenne. Głównym elementem akcji będzie oczywiście pisanie listów dla Ziemi w przestrzeni publicznej. Na placu powstanie również „wirtualna strefa ekologiczna”, w której uczniowie będą mogli korzystać z aplikacji i gier komputerowych.

Akcja „Listy dla Ziemi” organizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Nie bądź jednorazowy” dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Środowiska, a Partnerem Merytorycznym jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.