AKTUALNOŚCI

Afrykański pomór świń nadal groźny!

Poniedziałek, 12 lutego 2018

W związku z zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie województwa pomorskiego  Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje o rozwagę, aby nie kupować dziczyzny oraz wieprzowiny ze źródeł niewiadomego pochodzenia.

Czytaj dalej

Informacja dla opiekunów społecznych kotów wolno żyjących

Środa, 17 stycznia 2018

Informujemy, że w dniach 19 i 22 stycznia 2018 r. w godzinach 12.00-14.00 w garażu przy budynku przy ul. Korczaka 3 będzie wydawana karma dla wolno żyjących kotów.    

Czytaj dalej

Przyznanie dofinansowania na modernizację źródeł energii cieplnej

Czwartek, 11 stycznia 2018

Informujemy, że w listopadzie 2017 roku Gmina Miasto Lębork podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku umowę dotacji dofinansowania zadania pn. „Czyste Powietrze Pomorza” (edycja 2017). 

Czytaj dalej

Zbiórka naturalnych choinek w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej

Piątek, 5 stycznia 2018

Punkty zbiórki naturalnych choinek dla zabudowy wielorodzinnej wyznacza się przy pojemnikach na odpady zmieszane, natomiast Mieszkańcy z zabudowy jednorodzinnej wystawiają choinki przed swoją posesję zgodnie z otrzymanym harmonogramem.

Czytaj dalej

Informacja dla właścicieli nieruchomości w Lęborku

Piątek, 29 grudnia 2017

Z dniem 1 stycznia 2018 roku sprawy związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, prowadzone do tej pory przez Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Lęborku (przyjmowanie deklaracji właścicieli nieruchomości, przyjmowanie wpłat opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wszelkie czynności związane z windykacją „opłaty śmieciowej” itp.) będą prowadzone przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Lęborku.

Czytaj dalej

Uwaga hodowcy drobiu! Ptasia grypa nadal groźna!

Poniedziałek, 11 grudnia 2017

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lęborku przypomina posiadaczom drobiu lub innych ptaków o zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa, aby uniknąć przeniesienia wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 do ich gospodarstw.  

Czytaj dalej

Około 15 ton mniej azbestu w Lęborku dzięki dotacji w roku 2017

Poniedziałek, 4 grudnia 2017

W tym roku dziesięciu mieszkańców Lęborka skorzystało z dotacji do usunięcia wyrobów zawierających azbest przyznanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Dzięki dofinansowaniu w kwocie 6.580 zł  usunięto łącznie 14,91 ton płyt cementowo-azbestowych. 

Czytaj dalej

Inwentaryzacja źródeł emisji

Czwartek, 30 listopada 2017

Informujemy,  że Urząd Miejski w Lęborku jest w trakcie sporządzania „Planu działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP), dla Gminy Miasto Lębork do roku 2030”, w oparciu o istniejący „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej  dla Gminy Miasto Lębork”.  

Czytaj dalej

14 listopada rusza XIII edycja Dnia Czystego Powietrza

Czwartek, 16 listopada 2017

14 listopada rusza XIII edycja Dnia Czystego Powietrza wymyślonego i realizowanego od 13 lat przez Fundację Ekologiczną Arka. Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, mułów i innych trujących opałów w piecach domowych. 

Czytaj dalej

Informacja Przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego

Czwartek, 16 listopada 2017

Sejmik Województwa Pomorskiego rozpoczął prace w sprawie określenia ogólnej powierzchni  przeznaczonej pod uprawę maku i konopi włóknistych  oraz rejonizacji tych upraw w 2018r. Zgodnie z art. 46 ust. 8 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomani (Dz. U. z 2017r. poz. 783 ze zm.) sejmik województwa,  po zasięgnięciu opinii ministra zdrowia i rolnictwa określi ogólną powierzchnię przeznaczoną corocznie pod uprawy maku i konopi włóknistych. 

Czytaj dalej

Informacja dla opiekunów społecznych kotów wolno żyjących

Poniedziałek, 6 listopada 2017

Informujemy, że w dniach 7 i 8  listopada 2017 r. w godzinach 12.00-14.00 w garażu przy budynku przy ul. Korczaka 3 będzie wydawana karma dla wolno żyjących kotów. 

Czytaj dalej

Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza na XV Powiatowy Konkurs Plastyczny pn. Coraz bliżej święta Eko-święta

Wtorek, 31 października 2017

Celem konkursu jest szerzenie bożonarodzeniowych symboli tradycji polskich wykorzystanie materiałów naturalnych i wtórnych do tworzenia elementów świątecznej aranżacji wnętrz.

Czytaj dalej

Pomoc dla właścicieli lasów niepaństwowych

Środa, 11 października 2017

Sierpniowe nawałnice zniszczyły około 79,7 tysięcy hektarów lasów, powaliły i połamały blisko 10 milionów drzew. Części  zniszczonych lasów  stanowi własność osób prywatnych. Właściciele lasów niepaństwowych mogą liczyć na  pomoc  finansową w likwidowaniu skutków kataklizmu ze strony Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Agencji Restrukturyzacji i  Modernizacji Rolnictwa. 

Czytaj dalej

Uwaga hodowcy drobiu! Chrońcie gospodarstwa przed ptasią grypą!

Piątek, 6 października 2017

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lęborku przypomina posiadaczom drobiu lub innych ptaków o zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa, aby uniknąć przeniesienia wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 do ich gospodarstw.  

Czytaj dalej

O kotach wolno żyjących w ratuszu

Piątek, 6 października 2017

W ratuszu odbyło się kolejne spotkanie z opiekunami społecznymi kotów wolno żyjących. Na spotkaniu przedstawiono prezentację o tym, jak bardzo ważne jest poddawanie kotów zabiegom sterylizacji bądź kastracji, a także ich leczenie. 

Czytaj dalej

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, niebezpiecznych i zużytych opon w zabudowie wielorodzinnej

Czwartek, 21 września 2017

Zalegające w naszych mieszkaniach, piwnicach i garażach odpady typu: meble, opony czy puszki po farbie będą kolejny raz odbierane sprzed miejsc gromadzenia odpadów komunalnych w określone dni października. Sprawdź, kiedy możesz się ich pozbyć!  

Czytaj dalej

Informacja o akcji deratyzacji

Poniedziałek, 18 września 2017

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Lęborku przypomina właścicielom nieruchomości położonych na terenie Gminy Miasto Lębork o obowiązku przeprowadzenia akcji deratyzacji w terminie od 15.09.2017 r. do 15.10.2017 r. 

Czytaj dalej

Dzieci piszą Listy dla Ziemi i proszą dorosłych, by byli po stronie natury

Czwartek, 14 września 2017

Trwa głosowanie na najpiękniejszy List dla Ziemi! Konkurs jest częścią ogólnopolskiej akcji, w tym roku realizowanej pod hasłem Po stronie natury. Trzy prace dzieci z lęborskich przedszkoli zostały zakwalifikowane do etapu finałowego konkursu. 

Czytaj dalej

Jesienna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego od Mieszkańców Lęborka

Czwartek, 14 września 2017

W jaki sposób możemy się go bezpiecznie i bezpłatnie pozbyć?  

Czytaj dalej

Już w ten weekend wielka społeczna akcja na rzecz poszanowania środowiska!

Czwartek, 14 września 2017

„Nie ma śmieci – są surowce” to przesłanie tegorocznej edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska. Fundacja Nasza Ziemia i partnerzy Akcji zwracają w ten sposób uwagę na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. 

Czytaj dalej

Konkurs Fundacji BOŚ pn. EkoModel EDYCJA 2017

Piątek, 4 sierpnia 2017

Burmistrz Miasta Lęborka zachęca do wzięcia udziału z drugiej edycji konkursu EkoModel organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Jest to konkurs modelarski polegający na samodzielnym lub grupowym wykonaniu modelu EKO instalacji dla domu jedno - lub wielorodzinnego. 

Czytaj dalej

Dodatkowy termin naboru wniosków w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku pn. „Czyste powietrze Pomorza” – edycja 2017

Środa, 2 sierpnia 2017

W związku z wycofaniem się kilku wnioskodawców z pozyskania dofinansowania na likwidację kotłów opalanych węglem lub koksem i zastąpienie ich ekologicznymi źródłami ciepła w ramach konkursu „Czyste powietrze Pomorza” – (edycja 2017), zaszła możliwość składania dodatkowych wniosków osób chętnych do przystąpienia do projektu.  

Czytaj dalej

Wolno żyjące koty

Czwartek, 13 lipca 2017

Przypominamy o potrzebie poddawania kotów wolno żyjących zabiegom sterylizacji/kastracji. Koty wolno żyjące w Lęborku  poddawane są zabiegom, które w całości są finansowane z budżetu miasta Lęborka.  

Czytaj dalej

Dzieci listy piszą - galeria prac

Środa, 5 lipca 2017

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej galerii najlepszych prac wykonanych przez dzieci z lęborskich placówek oświatowych, które powstały w ramach akcji ekologicznej Listy dla Ziemi. W tym roku połączono tematykę niskiej emisji i gospodarki odpadami. Ważnym elementem akcji było przeciwdziałanie niskiej emisji poprzez informowanie uczestników o szkodliwości palenia śmieci w domowych piecach.

Czytaj dalej

Czyste powietrze Pomorza – edycja 2017

Piątek, 30 czerwca 2017

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku poinformował, że termin rozstrzygnięcia konkursu pn. Czyste powietrze Pomorza (edycja 2017), pierwotnie planowany na 23 czerwca 2017 r., został  wydłużony.  

Czytaj dalej

Międzynarodowy Dzień Bez Foliówek

Czwartek, 29 czerwca 2017

Uznawana za „najgroźniejszego morskiego drapieżnika” jednorazowa torebka foliowa jest używana przeciętnie przez 25 minut, natomiast rozkłada się od 100 do 500 lat!

Czytaj dalej

Mieszkańcy będą usuwać azbest z dotacją 2017

Środa, 7 czerwca 2017

W roku 2017 mieszkańcy Lęborka już po raz szósty skorzystają z dofinansowania na usunięcie wyrobów azbestowych ze swoich posesji. 

Czytaj dalej

Ekologiczny konkurs plastyczny rozstrzygnięty!

Wtorek, 6 czerwca 2017

Dnia 2 czerwca 2017 r. w Społecznej Językowej Szkole Podstawowej LTO w Lęborku w ramach „Lęborskich Dni Techniki” dla Juniora pn. „Młody Technik” odbyło się  wręczenie nagród laureatom gminnego konkursu plastycznego pn. „NIE dla palenia śmieci w domowych piecach”.

Czytaj dalej

Eko - przedszkolaki

Poniedziałek, 22 maja 2017

Zwieńczeniem szeregu działań proekologicznych podejmowanych w  Przedszkolu Nr 6  były obchody Dnia Ziemi. W przedszkolu rozmieszczono hasła nawołujące do poszanowania przyrody. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane na zielono - na znak tego, że wszyscy chcą, aby nasza planeta była czysta  i zielona. 

Czytaj dalej

Lębork będzie miał swój PSZOK

Poniedziałek, 22 maja 2017

Na terenie Lęborka w 2018 roku powstanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Projekt ekologicznej inwestycji zlokalizowanej przy ul. Żeromskiego  otrzymał 85 procentowe dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego, tj. maksymalnie 852.753,56 zł. 

Czytaj dalej

Szukając zielonej planety

Piątek, 12 maja 2017

Dnia 12 maja w lęborskim Kinie Fregata odbył się spektakl ekologiczny dla dzieci z najstarszych grup przedszkolnych oraz dzieci z I klas szkół podstawowych, którego zadaniem było poszerzenie wiedzy dotyczącej zasad segregacji odpadów i konieczności właściwego gospodarowania odpadami.

Czytaj dalej

11 maja Dzień bez Śmiecenia. Segreguj Surowce.

Środa, 10 maja 2017

11 maja to Dzień bez Śmiecenia. W tym roku obchodzony jest pod hasłem #ChceMiSie i zachęca do segregacji odpadów obalając od lat powtarzane na ten temat mity. 

Czytaj dalej

Podsumowanie konkursu ekologicznego

Czwartek, 27 kwietnia 2017

Dnia 25 kwietnia 2017 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku odbyło się podsumowanie IV Powiatowego Konkursu Plastycznego ph. „Działaj kulturalnie – myśl globalnie – segreguj lokalnie”, który zorganizowano w ramach Światowego Dnia Ziemi. 

Czytaj dalej

Praktyczne wykorzystanie pomp ciepła, fotoogniw oraz innych odnawialnych źródeł energii w budynkach przemysłowych i wielomieszkaniowych

Czwartek, 20 kwietnia 2017

"Praktyczne wykorzystanie pomp ciepła, fotoogniw oraz innych odnawialnych źródeł energii w budynkach przemysłowych i wielomieszkaniowych" to tytuł prezentacji, którą przedstawią przedstawiciele Konsorcjum Energooszczędnych Rozwiązań Innowacyjnych z Trójmiasta.

Czytaj dalej

NIE dla palenia śmieci w domowych piecach

Poniedziałek, 10 kwietnia 2017

W nawiązaniu do akcji ekologicznej Listy dla Ziemi Gmina Miasto Lębork organizuje konkurs plastyczny pn.  NIE dla palenia śmieci w domowych piecach.

Czytaj dalej

Dzieci piszą Listy dla Ziemi i proszą dorosłych, by byli po stronie natury

Poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Gmina Miasto Lębork dołączyła do akcji Listy dla Ziemi, największej akcji edukacji ekologicznej w Polsce, w której uczestniczy prawie 200 tysięcy młodych osób i ich rodzin.

 

Czytaj dalej

Informacje dotyczące wysoko zjadliwej grypy ptaków

Poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Informujemy, że 6 kwietnia 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, które uchyliło poprzednie rozporządzenie z dnia 20 grudnia 2016 r.

Czytaj dalej

Konsultacje projektu Uchwały - uprawa maku i konopi włóknistych

Czwartek, 6 kwietnia 2017

W związku ze zgłoszeniem dodatkowej powierzchni uprawy konopi włóknistych na terenie gminy Debrzno (42 ha), niezbędne jest wprowadzenie stosownych zmian do Uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego nr 332/XXXII/17 z 27 lutego 2017 roku w zakresie zwiększenia ogólnej powierzchni uprawy konopi włóknistych na terenie województwa pomorskiego oraz gminy Debrzno w danym roku. 

Czytaj dalej

Informacja dla opiekunów społecznych kotów wolno żyjących

Wtorek, 14 marca 2017

Informujemy, że w dniach 14 i 15 marca 2017 r. w godzinach 12.00-14.00 w garażu przy budynku przy ul. Korczaka 3 będzie wydawana karma dla wolno żyjących kotów.   

Czytaj dalej

Spotkanie z ekologią

Poniedziałek, 13 marca 2017

Zapraszamy wszystkich mieszkańców zainteresowanych tematyką ochrony powietrza na otwarte spotkanie z ekologią, które stworzy możliwość wzbogacenia wiedzy z zakresu efektywności energetycznej. Spotkanie poprowadzi Prezes Ligi Ochrony Przyrody Oddział Kościerzyna we współpracy z Urzędem Miejskim w Kościerzynie oraz w Lęborku.

Czytaj dalej

Dotacja na usuwanie azbestu w roku 2017 – zapraszamy do składania wniosków

Wtorek, 7 marca 2017

Możliwość uzyskania dotacji  do usuwania wyrobów zawierających azbest pojawiła się po ogłoszeniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku kolejnej edycji konkursu pod nazwą „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego” (edycja 2017). 

Czytaj dalej

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, niebezpiecznych i zużytych opon w zabudowie wielorodzinnej

Czwartek, 2 marca 2017

Zalegające w naszych mieszkaniach, piwnicach i garażach odpady typu: meble, opony czy puszki po farbie będą kolejny raz odbierane sprzed miejsc gromadzenia odpadów komunalnych w określone dni kwietnia. Sprawdź, kiedy możesz się ich pozbyć!  

Czytaj dalej

Wiosenna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego od Mieszkańców Lęborka

Czwartek, 2 marca 2017

 W jaki sposób możemy się go bezpiecznie i bezpłatnie pozbyć? 

Czytaj dalej

Można już składać wnioski o dofinansowanie zadań dotyczących modernizacji źródeł energii cieplnej na terenie Gminy Miasto Lębork w ramach konkursu „Czyste powietrze Pomorza” edycja 2017

Poniedziałek, 27 lutego 2017

Gmina Miasto Lębork planuje po raz kolejny przystąpić do konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku pod nazwą „Czyste powietrze Pomorza”.  

Czytaj dalej

„Działaj kulturalnie – myśl globalnie – segreguj lokalnie”

Czwartek, 16 lutego 2017

Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku, Starostwo Powiatowe w Lęborku oraz Urząd Miasta Lęborka zapraszają do udziału w IV Powiatowym Konkursie Plastycznym z okazji Światowego Dnia Ziemi pt. „Działaj kulturalnie – myśl globalnie – segreguj lokalnie”.

Czytaj dalej

Zbiórka naturalnych choinek w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej

Poniedziałek, 9 stycznia 2017

Punkty zbiórki naturalnych choinek dla zabudowy wielorodzinnej wyznacza się przy pojemnikach na odpady zmieszane, natomiast Mieszkańcy z zabudowy jednorodzinnej wystawiają choinki przed swoją posesję zgodnie z otrzymanym harmonogramem. 

Czytaj dalej

Uwaga hodowcy drobiu! Chrońcie gospodarstwa przed ptasią grypą!

Czwartek, 5 stycznia 2017

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lęborku informuje w jaki sposób posiadacze drobiu lub innych ptaków mogą uchronić swoje gospodarstwa przed wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), podtypu H5N8. Wirus ten nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy.

Czytaj dalej

Zaginął kot

Czwartek, 22 grudnia 2016

Dnia 18 grudnia br. w okolicach Bricomarche zaginął kot. Reaguje na imię KUNA. Ma jasną sierść, ciemno-brązowe łapki, ogon i uszy. Kot  ma ranę na tylnej łapce, dlatego proszę o jak najszybszy kontakt w razie znalezienia.
DLA ZNALAZCY NAGRODA FINANSOWA. tel. 603-777-475

Czytaj dalej

Informacja dla opiekunów społecznych kotów wolno żyjących

Wtorek, 20 grudnia 2016

Informujemy, że w dniach 21 i 22 grudnia 2016 r. w godzinach 11.00-12.00 w garażu przy budynku przy ul. Korczaka 3 będzie wydawana karma dla wolno żyjących kotów.  

Czytaj dalej

Komunikat Zarządu Województwa Pomorskiego

Poniedziałek, 28 listopada 2016

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego informuje, że został opracowany projekt Aktualizacji Programu ochrony powietrza dla strefy pomorskiej, w której został przekroczony poziom dopuszczalny pyłu zawieszonego PM10 oraz poziom docelowy benzo(a)pirenu.

Czytaj dalej

Informacja dla opiekunów społecznych kotów wolno żyjących

Poniedziałek, 21 listopada 2016

Informujemy, że w dniach 22 i 24 listopada 2016 r. w godzinach 12.00-13.30 w garażu przy budynku przy ul. Korczaka 3 będzie wydawana karma dla wolno żyjących kotów. 

Czytaj dalej

Co wiemy o Bałtyku? Zapraszamy do lektury!

Wtorek, 27 września 2016

Polski Klub Ekologiczny, w ramach swojej działalności edukacyjnej, przygotował szkolenie - cykl wykładów na temat odpadów plastikowych w Morzu Bałtyckim.  Skrót pierwszego wykładu, przygotowanego przez prof. dr hab. Jana Marcina Węsławskiego przedstawiamy poniżej.  

Czytaj dalej

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, niebezpiecznych i zużytych opon w zabudowie wielorodzinnej

Czwartek, 15 września 2016

Zalegające w naszych mieszkaniach, piwnicach i garażach odpady typu: meble, opony czy puszki po farbie będą kolejny raz odbierane sprzed miejsc gromadzenia odpadów komunalnych w określone dni października. Sprawdź, kiedy możesz się ich pozbyć! 

Czytaj dalej

Jesienna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego od Mieszkańców Lęborka

Poniedziałek, 12 września 2016

 W jaki sposób możemy się go bezpiecznie i bezpłatnie pozbyć?

Czytaj dalej

Obwieszczenie Burmistrza Miasta Lęborka w sprawie przeprowadzenia powszechnej akcji deratyzacji

Poniedziałek, 12 września 2016

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do przeprowadzenia, co najmniej raz w roku, deratyzacji na terenie nieruchomości. Obowiązkowo deratyzację należy przeprowadzić w okresie od 15 września do 15 października każdego roku.

Czytaj dalej

Dodatkowy termin naboru wniosków w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku pn. „Czyste powietrze Pomorza” – edycja 2016

Środa, 10 sierpnia 2016

W związku z wycofaniem się jednego wnioskodawcy z pozyskania dofinansowania na likwidację kotłów opalanych węglem lub koksem i zastąpienie ich ekologicznymi źródłami ciepła w ramach konkursu „Czyste powietrze Pomorza” - edycja 2016), zaszła możliwość składania dodatkowych wniosków osób chętnych do przystąpienia do projektu.  

Czytaj dalej

Autobus energetyczny przyjedzie do Lęborka

Piątek, 8 lipca 2016

Autobus energetyczny, czyli mobilne centrum edukacyjno - informacyjne przeciwdziałania zmianom klimatu przyjedzie do Lęborka w dniach 12-13 lipca i stanie na Placu Pokoju. Odwiedzający będą mogli w godz. 10.00-18.00 zobaczyć modele, makiety oraz tablice prezentujące najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej. 

Czytaj dalej

Dotacja do usunięcia wyrobów zawierających azbest – dodatkowy nabór wniosków

Środa, 15 czerwca 2016

W związku z rezygnacją niektórych wnioskodawców z realizacji wniosku o przyznanie dofinansowania w formie dotacji w ramach konkursu pod nazwą „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego” (edycja 2016) ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, istnieje możliwość złożenia dodatkowych wniosków przez zainteresowanych mieszkańców. 

Czytaj dalej

Mieszkańcy będą usuwać azbest z dotacją 2016

Wtorek, 14 czerwca 2016

W roku 2016 mieszkańcy Lęborka ponownie skorzystają z dofinansowania na usunięcie wyrobów azbestowych ze swoich posesji. 

 

Czytaj dalej

Spektakl ekologiczny dla dzieci pn. Elektromisja

Czwartek, 9 czerwca 2016

W lęborskim Kinie Fregata 7 czerwca 2016 r. odbył się spektakl ekologiczny pn. Elektromisja skierowany do dzieci z lęborskich placówek oświatowych wpisujący się w działania miasta na rzecz ochrony środowiska i prawidłowej gospodarki odpadami

Czytaj dalej

Lęborskie Dni Techniki dla Juniora – "Młody Technik"

Piątek, 3 czerwca 2016

3 czerwca 2016 r. w Społecznej Językowej Szkole Podstawowej w Lęborku pod hasłem „Lęborskie Dni Energii” odbyły się Lęborskie Dni Techniki dla Juniora „Młody Technik”. W ramach spotkania z uczniami i przedszkolakami pracownicy PGNIG Obrót Detaliczny zaprezentowali lekcję „Błękitna lekcja”, a uczniowie szkoły pokazali prezentacje o odnawialnych źródłach energii oraz roboty. Spotkanie było także okazją by rozstrzygnąć i wręczyć nagrody w konkursie „Czysta Energia – Czysty Lębork”. 

Czytaj dalej

Działaj kulturalnie – myśl globalnie – segreguj lokalnie

Poniedziałek, 30 maja 2016

Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku w ramach Światowego Dnia Ziemi zorganizował ekologiczny konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży ph. Działaj kulturalnie – myśl globalnie – segreguj lokalnie. Celem konkursu było propagowanie selektywnej zbiórki odpadów, odzysku surowców wtórnych, rozwijanie aktywności twórczej oraz kształtowanie świadomości ekologicznej.

Czytaj dalej

Od czerwca zmiany w gminnym systemie odbioru odpadów komunalnych w Lęborku

Poniedziałek, 30 maja 2016

Od 1 czerwca br. odpady komunalne będą odbierane ze wszystkich nieruchomości, nie tylko tych zamieszkałych. Do listy nieruchomości w gminnym systemie odbierania odpadów komunalnych dołączą przedsiębiorstwa, sklepy, zakłady usługowe, szkoły i przedszkola oraz inne rodzaje nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne. 

Czytaj dalej

Dzieci listy piszą - galeria prac

Poniedziałek, 30 maja 2016

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej galerii najlepszych prac wykonanych przez dzieci z lęborskich placówek oświatowych, które powstały w ramach akcji ekologicznej Listy dla Ziemi. W tym roku tematem przewodnim akcji była niska emisja.

Czytaj dalej

Zniżki dla rodzin wielodzietnych

Piątek, 27 maja 2016

25 maja 2016 roku weszła w życie uchwała Rady Miejskiej w Lęborku w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. 

Czytaj dalej

1 maja 2016 r. ruszyła akcja promocyjna: „Czyste źródło korzyści”. Jest to kontynuacja programu prowadzonego w latach 2014-2015 „Gaz ziemny do ogrzewania to pieniądze dla Ciebie”

Wtorek, 17 maja 2016

Celem akcji jest zachęcenie klientów do zmiany źródła ogrzewania (głównie pieców opalanych węglem) na gaz ziemny. W zamian otrzymują nagrodę pieniężną  - 500 zł dla grup taryfowych W3 lub 300 zł dla grupy W2. 

Czytaj dalej

Kultura Segregacji – wchodzisz czy wypadasz? Już 11 Maja Dzień bez Śmiecenia!

Wtorek, 10 maja 2016

Ilu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nawet zwykłe, pozornie nieistotne, codzienne decyzje mają znaczenie? Kto z nas wie dlaczego należy opróżniać kartony po mleku i słoiki przed wyrzuceniem? Ilu z nas potrafi odpowiedzieć, o czym informują symbole umieszczone na opakowaniach produktów, które użytkujemy i ma świadomość, że oznaczenie ma znaczenie? 

 

Czytaj dalej

Dzieci listy piszą i zmieniają świat

Środa, 20 kwietnia 2016

Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w 2013 roku. W trzech edycjach akcji, które odbyły się do tej pory, wzięło udział prawie 1 000 gmin, prawie 10 000 gimnazjów, szkół podstawowych i przedszkoli oraz ponad milion uczestników! 

Czytaj dalej

Działania Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku w zakresie edukacji ekologicznej

Środa, 20 kwietnia 2016

W dniach 15-19 lutego 2016 r. odbył się Eko-plener ph. „Wiejskie klimaty” w Zielonce koło Sasina, gdzie 16 młodych utalentowanych artystów zmierzyło się z tematem architektury wsi, nadmorskich pejzaży i martwej natury z wyposażeniem gospodarstwa wiejskiego. 

Czytaj dalej

100 mln drzew do 2017 roku

Czwartek, 7 kwietnia 2016

Nadleśnictwo Lębork zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego sadzenia lasu. Spotykamy się 14.04.2016 r. o 9.00 pod Leśniczówką Małoszyce. W tym roku akcja sadzenia lasu odbywa się pod hasłem 100 mln drzew do 2017 roku

Czytaj dalej

Zaproszenie do udziału w Konkursie Plastycznym XXXIII LDT

Poniedziałek, 21 marca 2016

W bieżącym roku Komitet Terenowy NOT w Lęborku wraz z Urzędem Miejskim w Lęborku organizuje XXXIII Lęborskie Dni Techniki pod hasłem ,,Lęborskie Dni Energii”. 

Czytaj dalej

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, niebezpiecznych i zużytych opon w zabudowie wielorodzinnej

Wtorek, 8 marca 2016

Zalegające w naszych mieszkaniach, piwnicach i garażach odpady typu: meble, opony czy puszki po farbie będą kolejny raz odbierane sprzed miejsc gromadzenia odpadów komunalnych w określone dni kwietnia. Sprawdź, kiedy możesz się ich pozbyć! 

Czytaj dalej

Gaz ziemny do ogrzewania to pieniądze dla Ciebie 2015

Środa, 2 marca 2016

Informujemy, że zmianie uległ czas trwania Akcji Promocyjnej organizowanej przez PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. pn. Gaz ziemny do ogrzewania to pieniądze dla Ciebie 2015. Akcja Promocyjna będzie trwać do 31.03.2016 r. 

Czytaj dalej

Wiosenna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego od Mieszkańców Lęborka

Poniedziałek, 29 lutego 2016

W jaki sposób możemy się go bezpiecznie i bezpłatnie pozbyć?

Czytaj dalej

Posegregujmy odpady razem - lekcje biblioteczne dla klas IV-VI szkół podstawowych

Piątek, 26 lutego 2016

Biblioteka Miejska w Lęborku organizuje w miesiącu marcu lekcje dla dzieci z klas IV-VI pn. Posegregujmy odpady razem - zajęcia w ramach projektu: Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o odpadach w Waszej gminie

Czytaj dalej

Ekozabawy w bibliotece

Poniedziałek, 22 lutego 2016

Podczas zajęć organizowanych przez Bibliotekę Miejską w Lęborku w ramach Ferii z biblioteką odbyło się spotkanie, na którym dzieci miały możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat prawidłowej segregacji śmieci.

Czytaj dalej

Gaz ziemny do ogrzewania to pieniądze dla Ciebie 2015

Środa, 17 lutego 2016

PGNiG Obrót Detaliczny jest organizatorem Akcji Promocyjnej „Gaz ziemny do ogrzewania to pieniądze dla Ciebie 2015”. Jej adresatami są osoby fizyczne, które w 2015 roku zmieniły źródło ogrzewania na ogrzewanie gazem ziemnym.  

Czytaj dalej

Porozumienie o współpracy

Środa, 17 lutego 2016

Gmina Miasto Lębork podpisała porozumienie o współpracy z PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. na rzecz poprawy jakości powietrza atmosferycznego w Lęborku. 

Czytaj dalej

Można składać wnioski o dotację na usuwanie azbestu w roku 2016

Piątek, 12 lutego 2016

Po raz piąty Gmina Miasto Lębork będzie się ubiegać o dotację na usunięcie wyrobów zawierających azbest z nieruchomości na terenie Lęborka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach konkursu pod nazwą Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego (edycja 2016).

Czytaj dalej

Czyste powietrze Pomorza - edycja 2016

Piątek, 12 lutego 2016

Gmina Miasto Lębork planuje po raz kolejny przystąpić do konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku pod nazwą Czyste powietrze Pomorza

Czytaj dalej

TworzyMY atmosferę

Poniedziałek, 8 lutego 2016

Możemy wspólnie zmienić jakość otaczającego nas powietrza – to główne przesłanie kampanii TworzyMY atmosferę zorganizowanej przez Ministerstwo Środowiska. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców Polski do działań ograniczających emisję szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza. 

Czytaj dalej

O segregacji śmieci na Spotkaniach z Pasją

Poniedziałek, 8 lutego 2016

W ramach Spotkań z Pasją w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku odbyło się spotkanie pn. Bądź EKO, czyli dlaczego warto segregować swoje śmieci i jak prawidłowo to robić.

Czytaj dalej

Adoptuj psa ze schroniska!

Środa, 27 stycznia 2016

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt gmina odpowiedzialna jest za wyłapanie bezdomnych zwierząt i zapewnienie im odpowiedniej opieki. Bezdomne zwierzęta z terenu Gminy Miasto Lębork trafiają do schroniska BAJER  w Małoszycach. 

Czytaj dalej

Przyznanie dofinansowania na modernizację źródeł energii cieplnej

Środa, 20 stycznia 2016

Gmina Miasto Lębork aplikowała do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku o przyznanie dotacji na Modernizację źródeł energii cieplnej na terenie Gminy Miasto Lębork w ramach konkursu „Czyste powietrze Pomorza – edycja 2015”. 

Czytaj dalej

Uchwały związane z przejęciem nieruchomości niezamieszkałych w gminnym systemie odbioru odpadów komunalnych

Poniedziałek, 18 stycznia 2016

W związku z przejęciem przez gminę obowiązku organizowania odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych weszły w życie uchwały określające m.in. wzór deklaracji o wysokości opłaty oraz stawkę, termin, tryb i częstotliwość uiszczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. 

Czytaj dalej

Zbiórka naturalnych choinek w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej

Piątek, 8 stycznia 2016

Punkty zbiórki naturalnych choinek dla zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej wyznacza się przy pojemnikach typu "dzwon" ustawionych na osiedlach w zabudowie wielorodzinnej. Choinki należy wystawiać do poniedziałku, do godziny 7:00 w terminie wskazanym w harmonogramie.

Czytaj dalej

Nowy regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Lębork

Poniedziałek, 14 grudnia 2015

Zmiany w regulaminie polegają na przedstawieniu wymagań w sposób bardziej przejrzysty i czytelny oraz pomagają usystematyzować obowiązujące dotąd zasady i wymogi odnośnie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Czytaj dalej

Od czerwca 2016 roku nieruchomości niezamieszkałe będą włączone do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi Gminy Miasto Lębork

Poniedziałek, 14 grudnia 2015

Odpady komunalne z tych nieruchomości odbierać będzie firma wywozowa wyłoniona w postępowaniu przetargowym, z którą Gmina podpisze umowę na odbiór odpadów na dany sektor.

Czytaj dalej

Dodatkowy termin zbiórki odpadów zielonych w sektorze II

Poniedziałek, 9 listopada 2015

Informujemy, że Gmina Miasto Lębork zorganizuje w poniedziałek 16 listopada 2015 r. dodatkową zbiórkę odpadów zielonych w sektorze II. 

Czytaj dalej

Czy wiesz co powinieneś wrzucać do pojemników na selekty?

Środa, 28 października 2015

Pampersy, obierki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, przeterminowane leki, pojemniki po farbie, ubrania i buty - to wszystko możemy znaleźć w żółtych pojemnikach na selekty. Czy powinny one tam trafić?

Czytaj dalej

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, niebezpiecznych i zużytych opon w zabudowie wielorodzinnej

Piątek, 2 października 2015

Zalegające w naszych mieszkaniach, piwnicach i garażach odpady typu: meble, opony czy puszki po farbie będą kolejny raz odbierane sprzed miejsc gromadzenia odpadów komunalnych w określone dni października. Sprawdź, kiedy możesz się ich pozbyć!

Czytaj dalej

Spotkanie edukacyjne dotyczące ochrony klimatu

Poniedziałek, 28 września 2015

Starosta Lęborski zaprasza na informacyjne spotkanie edukacyjne dotyczące ochrony klimatu, które odbędzie się 5 października 2015 r. o godz. 10.00 w sali nr 13 Starostwa Powiatowego w Lęborku. 

Czytaj dalej

Pakiet edukacyjny: filmy, prezentacje, gry edukacyjne

Piątek, 25 września 2015

Pakiet edukacyjny został zrealizowany w ramach projektu Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o odpadach w Waszej gminie. Akcja edukacyjna dla mieszkańców Północnego Regionu Gospodarki Odpadami. 

Czytaj dalej

Koty wolno żyjące jako nieodłączny element miejskiego ekosystemu

Czwartek, 24 września 2015

Wolno żyjące koty mają prawo do życia na wolności w wybranym przez siebie miejscu. Idealną sytuacją jest, kiedy liczebność kociej populacji jest pod kontrolą, na terenie jej bytowania znajdują się estetyczne kocie budki, a karmienie zwierząt odbywa się w wyznaczonych i zadbanych miejscach. 

Czytaj dalej

Każdy zasługuje na drugą szansę... nawet nasze śmieci!

Piątek, 11 września 2015

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów Czysta Błękitna Kraina w Czarnówku, do którego trafiają śmieci z naszego miasta. 

Czytaj dalej

Bezpłatna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Poniedziałek, 7 września 2015

Kolejny raz Mieszkańcy Lęborka mają możliwość oddania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w czasie objazdowej zbiórki organizowanej w miesiącu wrześniu w poszczególnych sektorach.

Czytaj dalej

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o odpadach w Waszej gminie

Środa, 2 września 2015

Za nami pierwsza część projektu związanego z gospodarką odpadami w naszej gminie - stoisko edukacyjne, dzięki któremu mogliśmy sprawdzić, czy prawidłowo segregujemy w domach swoje śmieci.

Czytaj dalej

Sprawdź, czy dobrze segregujesz swoje odpady!

Piątek, 28 sierpnia 2015

Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami zaprasza wszystkich mieszkańców Lęborka na stoisko edukacyjne związane z gospodarką odpadami komunalnymi w mieście organizowane w ramach obchodów Pożegnania Lata 30 sierpnia 2015 r. 

Czytaj dalej

Dodatkowy termin naboru wniosków w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku pn. „Czyste powietrze Pomorza” – edycja 2015.

Środa, 19 sierpnia 2015

W związku z tym, że kilku wnioskodawców wycofało się z pozyskania dofinansowania na likwidację kotłów opalanych węglem lub koksem i zastąpienie ich ekologicznymi źródłami ciepła, zaszła możliwość przystąpienia kolejnych lęborczan do projektu.  

Czytaj dalej

Obwieszczenie Burmistrza Miasta Lęborka w sprawie przeprowadzenia powszechnej akcji deratyzacji

Wtorek, 18 sierpnia 2015

Deratyzacja jest to zespól zabiegów mających na celu zwalczanie gryzoni. Do przeprowadzenia deratyzacji zobowiązani są właściciele nieruchomości, w tym ich użytkownicy, zarządcy oraz najemcy.

Czytaj dalej