AKTUALNOŚCI

Jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika– zagrożenie ASF!

Wtorek, 8 września 2020

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lęborku przypomina o zasadach minimalizujących ryzyko ewentualnego rozprzestrzeniania się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie. Zasady te dotyczą usuwania ze środowiska martwych dzików, potencjalnie zakażonych ASF.

Czytaj dalej

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, niebezpiecznych i zużytych opon w zabudowie wielorodzinnej

Środa, 2 września 2020

Zalegające w naszych mieszkaniach, piwnicach i garażach odpady typu: meble, opony czy puszki po farbie będą kolejny raz odbierane sprzed miejsc gromadzenia odpadów komunalnych w określone dni września. Sprawdź, kiedy możesz się ich pozbyć!

Czytaj dalej

Dofinansowanie działań edukacyjnych Gminy Miasto Lębork ze środków WFOŚiGW w Gdańsku

Poniedziałek, 31 sierpnia 2020

 Informujemy, że decyzją Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki  Wodnej w Gdańsku wniosek Gminy Miasto Lębork o dofinansowanie realizacji zadania pn.: „Segregacja dla klimatu, klimat dla segregacji – kampania edukacyjna Miasta Lęborka” został zakwalifikowany do dofinansowania ze środków Funduszu w formie dotacji.

Czytaj dalej

PSZOK w SOBOTĘ będzie NIECZYNNY

Poniedziałek, 22 czerwca 2020

Informujemy, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Lęborku w dniu 27.06.2020 r. będzie NIECZYNNY.

Czytaj dalej

Informacja w sprawie naklejek z kodami kreskowymi na worki

Środa, 17 czerwca 2020

Mieszkańcy miasta nie muszą już oklejać worków do gromadzenia odpadów selektywnych naklejkami z kodami kreskowymi.

 

Czytaj dalej

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Lęborku BĘDZIE OTWARTY w pełnym wymiarze

Poniedziałek, 15 czerwca 2020

Informujemy, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Lęborku od dnia 16.06.2020 r. będzie czynny TYLKO DLA MIESZKAŃCÓW MIASTA LĘBORKA w pełnym wymiarze czasu pracy we wcześniej ustalonych godzinach.

Czytaj dalej

Przyłącz sie do akcji Dzien Bez Śmiecenia #WŁĄCZ SIĘ DO GRY

Wtorek, 5 maja 2020

W tegorocznej edycji zapraszamy Was do wspólnej zabawy w Teleturnieju Dnia Bez Śmiecenia, ale spokojnie – nikogo nie będziemy oceniać.

Czytaj dalej

Zaproszenie na Spotkanie

Czwartek, 30 kwietnia 2020

Firma PROMAG serdecznie zaprasza mieszkańców i przedsiebiorców Gminy na wideo- konferencję na żywo dotyczącą dofinansowania na instalację fotowoltaiczną, która odbędzie się dnia 4 maja 2020 r. o godz. 19:30.

 

Czytaj dalej

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Lęborku BĘDZIE OTWARTY

Środa, 29 kwietnia 2020

Informujemy, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Lęborku będzie otwarty od dnia 05.05.2020 r.  w niepełnym wymiarze czasu, tj. we wtorki, czwartki i soboty we wcześniej ustalonych godzinach.
 

Czytaj dalej

Wytyczne Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie trwania epidemii koronawirusa SARS-CoV-2

Piątek, 10 kwietnia 2020

Dla osób zdrowych objętych kwarantanną (dotyczy całego gospodarstwa domowego, w którym osoba taka się znajduje), dla osób stosujących środki zapobiegawcze, np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa

 

Czytaj dalej

UWAGA PRZEDSIĘBIORCY!

Wtorek, 24 marca 2020

Burmistrz Miasta Lęborka informuje, że firmy, które w związku z epidemią koronawirusa zmuszone były tymczasowo zamknąć swoją działalność, mogą nie płacić za odbiór odpadów komunalnych.

 

Czytaj dalej

Zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii dla osób objętych kwarantanną w związku z COVID-19

Piątek, 20 marca 2020

Zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii dla osób objętych kwarantanną w związku z COVID-19 dotyczące postępowania ze zwierzętami domowymi i gospodarskimi

Czytaj dalej

KOMUNIKAT

Sobota, 14 marca 2020

Mając na celu powstrzymanie i ograniczanie ryzyka zakażenia koronawirusem Burmistrz Miasta Lęborka podjął decyzje dotyczące reorganizacji pracy Urzędu Miejskiego w Lęborku na czas epidemii.

Czytaj dalej

INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE

Poniedziałek, 9 marca 2020

Burmistrz Miasta Lęborka oraz Grupa GlobalECO informuje, że spotkanie informacyjne dotyczące dotacji i ulg w 2020 roku, na instalacje fotowoltaiczne zostało odwołane.

 

Czytaj dalej

Uwaga hodowcy drobiu! Realne zagrożenie ptasią grypą!

Czwartek, 13 lutego 2020

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lęborku informuje w jaki sposób posiadacze drobiu lub innych ptaków mogą uchronić swoje gospodarstwa przed wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI).

Czytaj dalej

Dodatkowy odbiór odpadów BIO z sektora I w zabudowie jednorodzinnej

Wtorek, 7 stycznia 2020

Informujemy, że w dniu 10 stycznia 2020 r. odbędzie się odbiór odpadów ulegających biodegradacji z zabudowy jednorodzinnej z sektora I.

Czytaj dalej

Bezpłatne webinarium „Funkcjonowanie Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami” – 3 stycznia 2020

Czwartek, 2 stycznia 2020

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy zaprasza na bezpłatne webinarium* „Funkcjonowanie Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami”, które odbędzie się 3 stycznia 2020 r. w godz. 10:00 – 13:00.

Czytaj dalej

Konkursu Ekologiczny „Mistrz Recyklingu Maks porządkuje odpady”

Wtorek, 31 grudnia 2019

Zapraszamy nauczycieli i uczniów klas 3 - 7 szkół podstawowych do udziału w VI edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „Mistrz Recyklingu Maks porządkuje odpady” pod patronatem Kuratorów i Kuratoriów województwa lubuskiego, świętokrzyskiehgo i podkarpackiego.

 

Czytaj dalej

Godziny otwarcia PSZOK w okresie świątecznym

Piątek, 20 grudnia 2019

Wydział Ochrony Środowiska, Urzędu Miasta w Lęborku informuje o godzinach otwarcia Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych ul. Żeromskiego 6B Lębork w okresie świątecznym.

 

Czytaj dalej

ZAWIADOMIENIE W SPRAWIE ZMIANY STAWKI OPŁATY ZA ODBIÓR I ZAGOSPODAROWANIE ODPADÓW KOMUNALNYCH

Piątek, 6 grudnia 2019

Burmistrz Miasta Lęborka zawiadamia, iż od grudnia 2019 roku  mieszkańców miasta Lęborka obowiązuje nowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Czytaj dalej

Informacja nt. Kampani Ekologicznej

Czwartek, 28 listopada 2019

Sprawozdanie z realizacji zadania pn.: „Gospodarka o obiegu zamkniętym jako fundament ochrony powietrza i klimatu- kampania edukacyjna Miasta Lęborka”

Czytaj dalej

Informacja dla opiekunów społecznych kotów wolno żyjących

Piątek, 15 listopada 2019

Informujemy, że w dniach 18 i 19  listopada 2019 r. w godzinach 12.00-14.00 w garażu przy ul. Marii Curie - Skłodowskiej (w ciągu murów obronnych, na tyłach nieczynnego sklepu warzywnego) będzie wydawana karma dla wolno żyjących kotów. 

 

Czytaj dalej

XVII Powiatowy Konkurs Plastyczny Coraz bliżej święta Eko-święta

Środa, 6 listopada 2019

Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku zaprasza do udziału w Konkursie Plastycznym Coraz bliżej święta Eko-święta, którego celem jest szerzenie bożonarodzeniowych symboli tradycji polskich – z wykorzystaniem materiałów naturalnych i wtórnych do tworzenia elementów świątecznej aranżacji wnętrz

 

Czytaj dalej

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, niebezpiecznych i zużytych opon w zabudowie jednorodzinnej SEKTOR I

Środa, 9 października 2019

Informujemy, że w dniu 23 października odbędzie się odbiór odpadów wielkogabarytowych, niebezpiecznych i zużytych opon w zabudowie jednorodzinnej z sektora I.

Czytaj dalej

Uwaga! Czas na deratyzację!

Piątek, 20 września 2019

Burmistrz Miasta Lęborka przypomina właścicielom nieruchomości położonych na terenie Gminy Miasto Lębork o obowiązku przeprowadzenia akcji deratyzacji w terminie od 15.09.2019 r. do 15.10.2019 r.

Czytaj dalej

Gdzie oddać przeterminowane leki, termometry rtęciowe oraz zużyte igły i strzykawki?

Piątek, 20 września 2019

Zużytych igieł i strzykawek nie wolno wyrzucać do kosza na odpady. Co z nimi zrobić? Najlepiej zanieść do apteki lub do punku selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

 

Czytaj dalej

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, niebezpiecznych i zużytych opon w zabudowie jednorodzinnej SEKTOR I

Piątek, 20 września 2019

Informujemy, że w dniu 28 września odbędzie się odbiór odpadów wielkogabarytowych, niebezpiecznych i zużytych opon w zabudowie jednorodzinnej z sektora I.

Czytaj dalej

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, niebezpiecznych i zużytych opon w zabudowie wielorodzinnej

Piątek, 20 września 2019

Zalegające w naszych mieszkaniach, piwnicach i garażach odpady typu: meble, opony czy puszki po farbie będą kolejny raz odbierane sprzed miejsc gromadzenia odpadów komunalnych w określone dni września. Sprawdź, kiedy możesz się ich pozbyć!

 

Czytaj dalej

Uwaga rolnicy i hodowcy - zagrożenie ASF

Czwartek, 12 września 2019

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lęborku informuje, że w związku z niesłabnącym zagrożeniem afrykańskim pomorem świń (ASF) należy zwracać uwagę na pochodzenie kupowanej paszy lub ściółki.

 

Czytaj dalej

ZAGROŻENIE Afrykańskim Pomorem Świń ASF!

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Nie pozostawiaj jedzenia na przydrożnych parkingach, w rowach i w lesie  – zagrożenie ASF!

 

Czytaj dalej

CZUJNIKI SMOGU I ZANIECZYSZCZEŃ

Piątek, 16 sierpnia 2019

Od kilku dni na terenie gminy Lębork zostały zamontowane czujniki jakści powietrza w następujących lokalizacjach :  Szkoła Podstawowa nr 5 przy ul. Kościuszki 14, Szkoła Podstawowa nr 7 przy ul. Piotra Skargi 52 oraz Przedszkole nr 9 przy ul. Mireckiego 9. Urządzenia informują o temperaturze powietrza, wilgotności, ciśnieniu, a także stężeniu pyłów zawieszonych  PM 2.5 i PM 10 (odpowiadających za tzw. smog).

Czytaj dalej

Można składać wnioski o dotację na usuwanie azbestu w latach 2019-2020

Wtorek, 9 lipca 2019

Kolejny raz Gmina Miasto Lębork będzie się ubiegać o dotację na usunięcie wyrobów zawierających azbest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach konkursu pod nazwą „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego” (edycja 2019).

 

Czytaj dalej

Minitargi "Czyste Powietrze"- BAT w Lęborku

Wtorek, 14 maja 2019

Zapraszamy na Minitargi "Czyste Powietrze", które odbędą się 18 maja w godzinach 9.00- 15.00 w Oddziele BAT w Lęborku, ul. Majkowskiego 10, 84-300 Lębork. Organizatorami targów jest Fundacja GlobalECO oraz składy i Markety Budowlane BAT.

 

Czytaj dalej

Warsztaty EDU art Eko

Wtorek, 14 maja 2019

Półtorej godziny zabaw z segregacją, szukanie odpowiedzi na pytanie jak długo żyje odpad, dodatkowo artystyczny recykling i ozdabianie worków. Zapraszamy dzieci z kl I i II szkoły podstawowej.

Czytaj dalej

#Zaczynam Od Siebie 11 maja Dzień bez Śmiecenia

Piątek, 10 maja 2019

Do 2021 roku ze sklepów znikną plastikowe jednorazówki (patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki). Dodatkowo do 2025 r. co najmniej 55 proc. odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) będzie musiało zostać poddanych recyklingowi, a cel ten w kolejnych latach będzie dalej wzrastał.

Czytaj dalej

NOWE ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW KOMUNALNYCH od 1 czerwca 2019 r.

Środa, 8 maja 2019

Informujemy, że od 1 czerwca 2019 r. zacznie obowiązywać nowy, zmieniony system gospodarowania odpadami komunalnymi.

Czytaj dalej

PSZOK W LĘBORKU NIECZYNNY

Wtorek, 30 kwietnia 2019

Informujemy, że w dniu 04.05.2019 r. PSZOK w Lęborku będzie nieczynny

 

Czytaj dalej

Ogólnopolska akcja edukacyjnej "#SegregujeMy"

Czwartek, 11 kwietnia 2019

Centrum Rozwoju Lokalnego zaprasza wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe do udziału w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "#SegregujeMy".

 

Czytaj dalej

Dzieci piszą Listy dla Ziemi i proszą dorosłych, by byli po stronie natury

Czwartek, 11 kwietnia 2019

Gmina Miasto Lębork dołączyła do akcji Listy dla Ziemi, największej akcji edukacji ekologicznej w Polsce, w której uczestniczy prawie 130 tysięcy młodych osób i ich rodzin.

 

Czytaj dalej

Komunikat Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii dot. transportu zwierząt do ubojni

Poniedziałek, 18 marca 2019

Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje, aby informować odpowiednie służby w przypadkach dot. niewłaściwego transportu zwierząt gospodarskich do ubojni.

Czytaj dalej

Uwaga rolnicy - ważne informacje dot. uboju zwierząt gospodarskich poza rzeźnią

Poniedziałek, 18 marca 2019

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lęborku podaje do wiadomości rolników praktyczne wskazówki dot. uboju zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią.

Czytaj dalej

ZAGROŻENIE Afrykańskim Pomorem Świń ASF!

Poniedziałek, 18 marca 2019

Nie pozostawiaj jedzenia na przydrożnych parkingach – zagrożenie ASF!

 

Czytaj dalej

VI Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. "Wiosenne porządki w przyrodzie",

Środa, 6 marca 2019

Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku zaprasza dzieci i młodzież z Powiatu Lęborskiego na VI Powiatowy Konkurs Plastyczny  z okazji Światowego Dnia Ziemi pt. „WIOSENNE  PORZĄDKI W  PRZYRODZIE” w ramach cyklu „Działaj kulturalnie – myśl globalnie – segreguj lokalnie”

Czytaj dalej

Plastyczny ekologiczny konkurs EKO- DINO

Środa, 6 marca 2019

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na plastyczny ekologiczny konkurs EKO- DINO.

Czytaj dalej

Wiosenna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego od mieszkańców Lęborka

Środa, 6 marca 2019

 W jaki sposób możemy się go bezpiecznie i bezpłatnie pozbyć?

Czytaj dalej

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, niebezpiecznych i zużytych opon w zabudowie wielorodzinnej

Środa, 6 marca 2019

Zalegające w naszych mieszkaniach, piwnicach i garażach odpady typu: meble, opony czy puszki po farbie będą kolejny raz odbierane sprzed miejsc gromadzenia odpadów komunalnych w określone dni marca i kwietnia. Sprawdź, kiedy możesz się ich pozbyć!

Czytaj dalej

PSZOK PRZY ŻEROMSKIEGO 6B W LĘBORKU JUŻ OTWARTY!

Środa, 30 stycznia 2019

Od 01 lutego 2019 r. Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych PSZOK rozpoczął przyjmowanie odpadów komunalnych, selektywnie zebranych z terenu Gminy Miasto Lębork.
Obiekt jest czynny:
poniedziałek, czwartek, piątek godz. 9.00 – 17.00,
sobota 9.00 – 15.00
.
Szczegółowych informacji mozna uzyskac w PSZOK pod nr telefonu 691-146-225.

Czytaj dalej

Konkurs Ekologiczny „Mistrz Recyklingu Maks porządkuje odpady”

Poniedziałek, 14 stycznia 2019

Zapraszamy nauczycieli i uczniów szkół podstawowych do udziału w V edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „Mistrz Recyklingu Maks porządkuje odpady” pod patronatem Pana Marszałka Województwa!

 

Czytaj dalej

Zmiana rachunku bankowego

Poniedziałek, 31 grudnia 2018

Informujemy, że z dniem 1 stycznia 2019 r. zmianie ulega numer rachunku bankowego dla opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Czytaj dalej

Bądźmy współodpowiedzialni za środowisko naturalne!

Czwartek, 20 grudnia 2018

Do 7 stycznia 2019 roku można obejrzeć na placu Pokoju w Lęborku interaktywną wystawę plenerową, która uświadomi nam, jak bardzo jesteśmy współodpowiedzialni za stan środowiska naturalnego w regionie.

Czytaj dalej

Dodatkowy termin odbioru odpadów zielonych

Czwartek, 13 grudnia 2018

Informujemy o dodatkowej możliwości wystawienia odpadów zielonych. Będa one odbierane w pierwszych terminach odbioru choinek w roku 2019.

Czytaj dalej

Zbiórka naturalnych choinek w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej

Czwartek, 13 grudnia 2018

Punkty zbiórki naturalnych choinek dla zabudowy wielorodzinnej wyznacza się przy pojemnikach na odpady zmieszane, natomiast Mieszkańcy z zabudowy jednorodzinnej wystawiają choinki przed swoją posesję zgodnie z otrzymanym harmonogramem.

Czytaj dalej

Odbiór odpadów w dniu 12 listopada 2018 r.

Czwartek, 8 listopada 2018

Informujemy, że w dniu 12 listopada odbiór odpadów komunalnych odbędzie sie zgodnie z harmonogramem.

Czytaj dalej

Krajowy Program "Czyste Powietrze"

Piątek, 5 października 2018

28 września br. w Stacji Kultura w Lęborku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, na którym omówiono zasady nowego krajowego programu „Czyste powietrze”.

Czytaj dalej

Krajowy Program "Czyste Powietrze"

Piątek, 14 września 2018

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wdraża na terenie województwa pomorskiego Krajowy Program „Czyste Powietrze.” Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami budynków jednorodzinnych.

Czytaj dalej

Uwaga! Czas na deratyzację

Piątek, 14 września 2018

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Lęborku przypomina właścicielom nieruchomości położonych na terenie Gminy Miasto Lębork o obowiązku przeprowadzenia akcji deratyzacji w terminie od 15.09.2018 r. do 15.10.2018 r.
 

Czytaj dalej

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, niebezpiecznych i zużytych opon w zabudowie wielorodzinnej

Piątek, 14 września 2018

 Zalegające w naszych mieszkaniach, piwnicach i garażach odpady typu: meble, opony czy puszki po farbie będą kolejny raz odbierane sprzed miejsc gromadzenia odpadów komunalnych w określone dni października. Sprawdź, kiedy możesz się ich pozbyć! 

Czytaj dalej

Jesienna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Środa, 12 września 2018

W jaki sposób możemy się go bezpiecznie i bezpłatnie pozbyć?

Czytaj dalej

Unieważnienie konkursu Czyste Powietrze Pomorza (edycja 2018)

Poniedziałek, 9 lipca 2018

Informujemy, że w dniu 29.06.2018 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku unieważnił konkurs „Czyste Powietrze Pomorza” (edycja 2018). 

Czytaj dalej

Komunikat Sejmiku Województwa Pomorskiego

Czwartek, 28 czerwca 2018

Informujemy, że Sejmik Województwa Pomorskiego przystepuje do opracowywania projektów Programów ochrony środowiska przed hałasem na lata 2019-2023 z perspektywą na lata następne dla terenów poza aglomeracjami w województwie pomorskim, położonych wzdłuż odcinków dróg krajowych, wojewódzkich i gminnych na terenie miasta Słupsk, dróg wojewódzkich, dróg krajowych i ekspresowych, autostrady A1, linii kolejowych, których eksploatacja powoduje ponadnormatywne oddziaływanie akustyczne, określone wskaźnikami hałasu LDWN i LN.

Czytaj dalej

Dzieci listy piszą - galeria prac

Środa, 27 czerwca 2018

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej galerii najlepszych prac wykonanych przez dzieci z lęborskich placówek oświatowych, które powstały w ramach akcji ekologicznej Listy dla Ziemi. 

Czytaj dalej

Konkurs plastyczny XXXV LDT rozstrzygnięty

Poniedziałek, 4 czerwca 2018


 Jednym z wydarzeń realizowanych w ramach XXXV Lęborskich Dni Techniki przebiegających pod hasłem „TECHNIKA 3D” był konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży z lęborskich jednostek oświatowych, organizowany wspólnie przez Wydział Ochrony Środowiska i Komitet Terenowy NOT w Lęborku.

Czytaj dalej

Można składać wnioski o dotację na usuwanie azbestu w roku 2018

Piątek, 18 maja 2018

Po raz siódmy Gmina Miasto Lębork będzie się ubiegać o dotację na usunięcie wyrobów zawierających azbest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach konkursu pod nazwą „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego” (edycja 2018).

Czytaj dalej

Informacja o bezwzględnym zakazie wypalania pozostałości pozrębowych tj. gałęzi, a także pozostałości roślinnych w lesie na polach i łąkach

Środa, 25 kwietnia 2018

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku informuje, że z uwagi na trwający okres zagrożenia pożarowego w Lasach Państwowych powołując się na zapisy w ustawie o lasach i ustawie o ochronie środowiska obowiązuje bezwzględny zakaz wypalania pozostałości pozrębowych tj. gałęzi, a także pozostałości roślinnych w lesie na polach i łąkach.

Czytaj dalej

Zmiana terminów odbioru odpadów komunalnych w sektorze I i II

Środa, 18 kwietnia 2018

Informujemy, że od miesiąca maja 2018 r. zmianie ulegną terminy odbioru odpadów komunalnych w sektorze I i II zarówno dla nieruchomości jednorodzinnych, jak i niezamieszkałych. Firma wywozowa obecnie przekazuje harmonogramy wszystkim Mieszkańcom oraz właścicielom nieruchomości niezamieszkałych w danych sektorach.

Czytaj dalej

Konkurs plastyczny XXXV LDT

Czwartek, 12 kwietnia 2018

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym pn. Segreguję z pasją, którego celem jest podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży w zakresie prawidłowej segregacji odpadów.

Czytaj dalej

Listy dla Ziemi 2018 – apel najmłodszych o bycie po stronie natury

Środa, 11 kwietnia 2018

W kwietniu rozpocznie się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Listy dla Ziemi, podczas której dzieci i młodzież, w formie listów, zachęcają dorosłych do proekologicznych zachowań i działań na rzecz natury.  

Czytaj dalej

Spotkanie dla dzieci i młodzieży na temat prawidłowej segregacji śmieci

Poniedziałek, 9 kwietnia 2018

W dniach 5-6 kwietnia 2018 r. w lęborskim kinie FREGATA odbyły się spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży na temat prawidłowej segregacji odpadów.

Czytaj dalej

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, niebezpiecznych i zużytych opon w zabudowie wielorodzinnej

Środa, 4 kwietnia 2018

Zalegające w naszych mieszkaniach, piwnicach i garażach odpady typu: meble, opony czy puszki po farbie będą kolejny raz odbierane sprzed miejsc gromadzenia odpadów komunalnych w określone dni kwietnia. Sprawdź, kiedy możesz się ich pozbyć!   

Czytaj dalej

Wiosna bez pneumokoków! Umów się na bezpłatne szczepienie!

Środa, 4 kwietnia 2018

Od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. będziecie można bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciwko pneumokokom. Szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez Streptococcus pneumoniae! 

Czytaj dalej

Wiosenna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego od Mieszkańców Lęborka

Poniedziałek, 12 marca 2018

 W jaki sposób możemy się go bezpiecznie i bezpłatnie pozbyć?  

Czytaj dalej

„Czyste powietrze Pomorza” edycja 2018

Poniedziałek, 26 lutego 2018

Gmina Miasto Lębork po raz kolejny planuje przystąpić do konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku pod nazwą „Czyste powietrze Pomorza”.

Czytaj dalej

Afrykański pomór świń nadal groźny!

Poniedziałek, 12 lutego 2018

W związku z zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie województwa pomorskiego  Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje o rozwagę, aby nie kupować dziczyzny oraz wieprzowiny ze źródeł niewiadomego pochodzenia.

Czytaj dalej

Informacja dla opiekunów społecznych kotów wolno żyjących

Środa, 17 stycznia 2018

Informujemy, że w dniach 19 i 22 stycznia 2018 r. w godzinach 12.00-14.00 w garażu przy budynku przy ul. Korczaka 3 będzie wydawana karma dla wolno żyjących kotów.    

Czytaj dalej

Przyznanie dofinansowania na modernizację źródeł energii cieplnej

Czwartek, 11 stycznia 2018

Informujemy, że w listopadzie 2017 roku Gmina Miasto Lębork podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku umowę dotacji dofinansowania zadania pn. „Czyste Powietrze Pomorza” (edycja 2017). 

Czytaj dalej

Zbiórka naturalnych choinek w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej

Piątek, 5 stycznia 2018

Punkty zbiórki naturalnych choinek dla zabudowy wielorodzinnej wyznacza się przy pojemnikach na odpady zmieszane, natomiast Mieszkańcy z zabudowy jednorodzinnej wystawiają choinki przed swoją posesję zgodnie z otrzymanym harmonogramem.

Czytaj dalej

Informacja dla właścicieli nieruchomości w Lęborku

Piątek, 29 grudnia 2017

Z dniem 1 stycznia 2018 roku sprawy związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, prowadzone do tej pory przez Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Lęborku (przyjmowanie deklaracji właścicieli nieruchomości, przyjmowanie wpłat opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wszelkie czynności związane z windykacją „opłaty śmieciowej” itp.) będą prowadzone przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Lęborku.

Czytaj dalej

Uwaga hodowcy drobiu! Ptasia grypa nadal groźna!

Poniedziałek, 11 grudnia 2017

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lęborku przypomina posiadaczom drobiu lub innych ptaków o zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa, aby uniknąć przeniesienia wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 do ich gospodarstw.  

Czytaj dalej

Około 15 ton mniej azbestu w Lęborku dzięki dotacji w roku 2017

Poniedziałek, 4 grudnia 2017

W tym roku dziesięciu mieszkańców Lęborka skorzystało z dotacji do usunięcia wyrobów zawierających azbest przyznanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Dzięki dofinansowaniu w kwocie 6.580 zł  usunięto łącznie 14,91 ton płyt cementowo-azbestowych. 

Czytaj dalej

Inwentaryzacja źródeł emisji

Czwartek, 30 listopada 2017

Informujemy,  że Urząd Miejski w Lęborku jest w trakcie sporządzania „Planu działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP), dla Gminy Miasto Lębork do roku 2030”, w oparciu o istniejący „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej  dla Gminy Miasto Lębork”.  

Czytaj dalej

14 listopada rusza XIII edycja Dnia Czystego Powietrza

Czwartek, 16 listopada 2017

14 listopada rusza XIII edycja Dnia Czystego Powietrza wymyślonego i realizowanego od 13 lat przez Fundację Ekologiczną Arka. Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, mułów i innych trujących opałów w piecach domowych. 

Czytaj dalej

Informacja Przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego

Czwartek, 16 listopada 2017

Sejmik Województwa Pomorskiego rozpoczął prace w sprawie określenia ogólnej powierzchni  przeznaczonej pod uprawę maku i konopi włóknistych  oraz rejonizacji tych upraw w 2018r. Zgodnie z art. 46 ust. 8 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomani (Dz. U. z 2017r. poz. 783 ze zm.) sejmik województwa,  po zasięgnięciu opinii ministra zdrowia i rolnictwa określi ogólną powierzchnię przeznaczoną corocznie pod uprawy maku i konopi włóknistych. 

Czytaj dalej

Informacja dla opiekunów społecznych kotów wolno żyjących

Poniedziałek, 6 listopada 2017

Informujemy, że w dniach 7 i 8  listopada 2017 r. w godzinach 12.00-14.00 w garażu przy budynku przy ul. Korczaka 3 będzie wydawana karma dla wolno żyjących kotów. 

Czytaj dalej

Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza na XV Powiatowy Konkurs Plastyczny pn. Coraz bliżej święta Eko-święta

Wtorek, 31 października 2017

Celem konkursu jest szerzenie bożonarodzeniowych symboli tradycji polskich wykorzystanie materiałów naturalnych i wtórnych do tworzenia elementów świątecznej aranżacji wnętrz.

Czytaj dalej

Pomoc dla właścicieli lasów niepaństwowych

Środa, 11 października 2017

Sierpniowe nawałnice zniszczyły około 79,7 tysięcy hektarów lasów, powaliły i połamały blisko 10 milionów drzew. Części  zniszczonych lasów  stanowi własność osób prywatnych. Właściciele lasów niepaństwowych mogą liczyć na  pomoc  finansową w likwidowaniu skutków kataklizmu ze strony Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Agencji Restrukturyzacji i  Modernizacji Rolnictwa. 

Czytaj dalej

Uwaga hodowcy drobiu! Chrońcie gospodarstwa przed ptasią grypą!

Piątek, 6 października 2017

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lęborku przypomina posiadaczom drobiu lub innych ptaków o zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa, aby uniknąć przeniesienia wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 do ich gospodarstw.  

Czytaj dalej

O kotach wolno żyjących w ratuszu

Piątek, 6 października 2017

W ratuszu odbyło się kolejne spotkanie z opiekunami społecznymi kotów wolno żyjących. Na spotkaniu przedstawiono prezentację o tym, jak bardzo ważne jest poddawanie kotów zabiegom sterylizacji bądź kastracji, a także ich leczenie. 

Czytaj dalej

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, niebezpiecznych i zużytych opon w zabudowie wielorodzinnej

Czwartek, 21 września 2017

Zalegające w naszych mieszkaniach, piwnicach i garażach odpady typu: meble, opony czy puszki po farbie będą kolejny raz odbierane sprzed miejsc gromadzenia odpadów komunalnych w określone dni października. Sprawdź, kiedy możesz się ich pozbyć!  

Czytaj dalej

Informacja o akcji deratyzacji

Poniedziałek, 18 września 2017

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Lęborku przypomina właścicielom nieruchomości położonych na terenie Gminy Miasto Lębork o obowiązku przeprowadzenia akcji deratyzacji w terminie od 15.09.2017 r. do 15.10.2017 r. 

Czytaj dalej

Dzieci piszą Listy dla Ziemi i proszą dorosłych, by byli po stronie natury

Czwartek, 14 września 2017

Trwa głosowanie na najpiękniejszy List dla Ziemi! Konkurs jest częścią ogólnopolskiej akcji, w tym roku realizowanej pod hasłem Po stronie natury. Trzy prace dzieci z lęborskich przedszkoli zostały zakwalifikowane do etapu finałowego konkursu. 

Czytaj dalej

Jesienna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego od Mieszkańców Lęborka

Czwartek, 14 września 2017

W jaki sposób możemy się go bezpiecznie i bezpłatnie pozbyć?  

Czytaj dalej

Już w ten weekend wielka społeczna akcja na rzecz poszanowania środowiska!

Czwartek, 14 września 2017

„Nie ma śmieci – są surowce” to przesłanie tegorocznej edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska. Fundacja Nasza Ziemia i partnerzy Akcji zwracają w ten sposób uwagę na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. 

Czytaj dalej

Konkurs Fundacji BOŚ pn. EkoModel EDYCJA 2017

Piątek, 4 sierpnia 2017

Burmistrz Miasta Lęborka zachęca do wzięcia udziału z drugiej edycji konkursu EkoModel organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Jest to konkurs modelarski polegający na samodzielnym lub grupowym wykonaniu modelu EKO instalacji dla domu jedno - lub wielorodzinnego. 

Czytaj dalej

Dodatkowy termin naboru wniosków w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku pn. „Czyste powietrze Pomorza” – edycja 2017

Środa, 2 sierpnia 2017

W związku z wycofaniem się kilku wnioskodawców z pozyskania dofinansowania na likwidację kotłów opalanych węglem lub koksem i zastąpienie ich ekologicznymi źródłami ciepła w ramach konkursu „Czyste powietrze Pomorza” – (edycja 2017), zaszła możliwość składania dodatkowych wniosków osób chętnych do przystąpienia do projektu.  

Czytaj dalej

Wolno żyjące koty

Czwartek, 13 lipca 2017

Przypominamy o potrzebie poddawania kotów wolno żyjących zabiegom sterylizacji/kastracji. Koty wolno żyjące w Lęborku  poddawane są zabiegom, które w całości są finansowane z budżetu miasta Lęborka.  

Czytaj dalej

Dzieci listy piszą - galeria prac

Środa, 5 lipca 2017

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej galerii najlepszych prac wykonanych przez dzieci z lęborskich placówek oświatowych, które powstały w ramach akcji ekologicznej Listy dla Ziemi. W tym roku połączono tematykę niskiej emisji i gospodarki odpadami. Ważnym elementem akcji było przeciwdziałanie niskiej emisji poprzez informowanie uczestników o szkodliwości palenia śmieci w domowych piecach.

Czytaj dalej

Czyste powietrze Pomorza – edycja 2017

Piątek, 30 czerwca 2017

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku poinformował, że termin rozstrzygnięcia konkursu pn. Czyste powietrze Pomorza (edycja 2017), pierwotnie planowany na 23 czerwca 2017 r., został  wydłużony.  

Czytaj dalej

Międzynarodowy Dzień Bez Foliówek

Czwartek, 29 czerwca 2017

Uznawana za „najgroźniejszego morskiego drapieżnika” jednorazowa torebka foliowa jest używana przeciętnie przez 25 minut, natomiast rozkłada się od 100 do 500 lat!

Czytaj dalej

Mieszkańcy będą usuwać azbest z dotacją 2017

Środa, 7 czerwca 2017

W roku 2017 mieszkańcy Lęborka już po raz szósty skorzystają z dofinansowania na usunięcie wyrobów azbestowych ze swoich posesji. 

Czytaj dalej

Ekologiczny konkurs plastyczny rozstrzygnięty!

Wtorek, 6 czerwca 2017

Dnia 2 czerwca 2017 r. w Społecznej Językowej Szkole Podstawowej LTO w Lęborku w ramach „Lęborskich Dni Techniki” dla Juniora pn. „Młody Technik” odbyło się  wręczenie nagród laureatom gminnego konkursu plastycznego pn. „NIE dla palenia śmieci w domowych piecach”.

Czytaj dalej