Koty wolno żyjące jako nieodłączny element miejskiego ekosystemu

 

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą.

Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu.

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r. poz. 856, ze zm.)

W celu zapobieżenia wzrostowi populacji tych zwierząt są one poddawane zabiegom sterylizacji/kastracji. Wyłapywania kotów, w tym celu, na terenie naszego miasta dokonują opiekunowie społeczni, zarejestrowani w Urzędzie Miejskim w Lęborku, w związku z czym prosimy mieszkańców o nieutrudnianie im realizacji tych działań.

Również opiekunowie społeczni dokarmiają wolno żyjące koty, czyniąc to w sposób zorganizowany, tj. utrzymując miejsca ich bytowania w należytym porządku. Apelujemy do wszystkich mieszkańców o niewyrzucanie resztek jedzenia w przypadkowych miejscach, co powoduje bałagan, brzydkie zapachy i niechęć do opiekunów społecznych.

Apelujemy także o współpracę i udzielanie pomocy opiekunom kotów, którzy udostępniają im schronienie lub organizują takie miejsca. Schronieniem takim może być np. uchylone okienko piwniczne lub niewielki otwór umożliwiający kotom swobodny dostęp do pomieszczeń piwnicznych albo budka ustawiona w jakimś zacisznym miejscu. Jesień i zima to okres szczególnie trudny dla tych zwierząt, a ich sytuacja zależy głównie od wrażliwości i odrobiny dobrej woli każdego z nas.

Płoszenie kotów, wprowadzanie zakazów karmienia jest zabronione i kwalifikowane przez polskie prawo jako znęcanie się nad zwierzętami.