Uwaga rolnicy i hodowcy - zagrożenie ASF

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lęborku informuje, że w związku z niesłabnącym zagrożeniem afrykańskim pomorem świń (ASF) należy zwracać uwagę na pochodzenie kupowanej paszy lub ściółki. Istnieje bowiem ogromne ryzyko związane z przywożeniem balotów siana i słomy oraz paszy ze wschodnich obszarów Polski oraz zza wschodniej granicy naszego kraju.

W szczególności dotyczy to obszarów objętych ograniczeniami ze względu na wysokie ryzyko wprowadzenia do gospodarstw wirusa ASF poprzez wydzieliny, wydaliny i tkanki mogące wystąpić w słomie, sianie i zbożu zebranym z pola.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, słoma pozyskana z obszaru objętego ograniczeniami lub zagrożenia, nie może być stosowana przed upływem 90 dni, natomiast zboże pochodzące z takiego obszaru można podać świniom dopiero po  30-dniowym terminie przechowywania (termin może być krótszy tylko wtedy, gdy zboże zostało poddane obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa).