Edukacja ekologiczna w lęborskich placówkach oświatowych cz. 2

W roku szkolnym 2014/15 w Przedszkolu nr 6 w Lęborku w zakresie przedsięwzięć proekologicznych przeprowadzono następujące działania:

Realizacja programów ogólnopolskich:

1.   Program ekologiczny pt. „Kubusiowi przyjaciele natury”

- obchody Dnia Ziemi – zielony dzień, sadzenie drzewka w ogrodzie przedszkolnym, „Zielony korowód” z transparentami, który przeszedł ulicami miasta

- prowadzenie zbiórki karmy dla ptaków, budowa i montowanie karmników w ogrodzie przedszkolnym, dokarmianie ptaków zimą

- spotkanie z leśnikiem

- wystawa – gazetka promująca zachowania proekologiczne

2.  Program ekologiczny pt. „Czyste powietrze wokół nas”

- realizacja programów pod hasłem „Mamo, tato nie pal” – zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia, propagowanie haseł antynikotynowych oraz przekazanie ulotek edukacyjnych rodzicom podczas obchodów Dnia Matki, przygotowanie gazetki dla rodziców, wykonanie plakatu „Źródła dymów”

3.  Program „Zdrowy przedszkolak”

- obchody Dnia Górnika pod hasłem „Oszczędzaj energię” – poznanie właściwości węgla i soli, zapoznanie dzieci z alternatywnymi źródłami energii (słońce, wiatr, woda), zachęcanie do oszczędzania energii, wykonanie przez dzieci pracy plastycznej pt. „Wiatraczki”

- wykonanie pracy plastycznej pt. „Eko – bałwan” z wykorzystaniem naturalnych materiałów odpadowych (praca zespołowa)

Akcje:

1. zbiórka surowców wtórnych (m.in. nakrętki, baterie) – pozyskane środki zostały przekazane na rzecz chorych i potrzebujących dzieci oraz na cele schroniska dla zwierząt

2. udział w akcji „Sprzątanie świata”- młodsze dzieci sprzątały plac zabaw w przedszkolu, starsze – park

3. obchody „Święta wody” – niebieski dzień, prowadzenie prac badawczych – badanie czystości wody pochodzącej z różnych zbiorników wodnych, poznanie właściwości wody. Wykonanie plakatu „Woda źródłem życia na Ziemi” – kształtowanie u dzieci nawyku oszczędzania wody.

4. „Światowy Dzień Ziemi” – zielony dzień, wykonanie plakatu „Drzewo – symbol życia – zielone płuca”, posadzenie drzewek w ogrodzie przedszkolnym, sianie i sadzenie warzyw i kwiatów w ogrodzie, zielony marsz wokół przedszkola – „Patrol ekologiczny”

Wycieczki

1. wycieczka do ogródków działkowych jesienią, obserwowanie pracy ludzi podczas zbioru owoców i warzyw, poznanie narzędzi ogrodniczych, rozpoznawanie i nazywanie drzew i krzewów owocowych, rozmowa na temat zdrowej, ekologicznej żywności (uprawa bez nawozów sztucznych)

2. wycieczka do ogródków działkowych wiosną – poznanie sposobów uprawy roślin: warzyw i kwiatów, udział w sianiu i sadzeniu roślin ogrodowych

3. wycieczka do lasu, spacer ścieżką ekologiczną, poznanie drzew liściastych i iglastych w środowisku leśnym, spotkanie z leśnikiem, posadzenie drzewka – lipy i nadanie mu imienia „Szósteczka”, oglądanie filmu pt. „Las domem zwierząt”

4. wycieczka do parku – poznanie drzew i krzewów rosnących w parku, obserwowanie zachowania się ptaków, poznanie procesu rozwoju motyla

5. wycieczka do Łeby i Nowęcina – poznanie różnych środowisk przyrodniczych: morza, plaży, lasu; poznanie warunków życia konia oraz sposobów opieki nad nim

Konkursy:

1. Międzynarodowy konkurs plastyczny pt. „Ptasie królestwo” – (wyróżnienie Oliwia).

2. Powiatowy konkurs plastyczny pt. „Czyste powietrze wokół nas” – (wyróżnienia: Julia, Zuzanna).

3. XII edycja ogólnopolskiego konkursy plastycznego z surowców wtórnych pt. „Ratujemy przyrodę”.

4. Ogólnopolski konkurs plastyczny pt. „Nasza ziemia”.

5. Miejski konkurs plastyczny pt. „Jestem EKO, czyli jak mogę ograniczyć powstawanie śmieci w swoim najbliższym otoczeniu” – (I m. – Maria, Nikola; II m. – Agata).

6. Ogólnopolski konkurs plastyczny pt. „Listy dla Ziemi”.

7. Miejski konkurs plastyczny pt. „Powiat lęborski – moja mała Ojczyzna. Herb powiatu lęborskiego na tle otaczającej przyrody” – (II m. – Martyna, Agata ; III m. – Natasza).

8. Wewnątrzprzedszkolny konkurs plastyczny z udziałem rodziców pt. „Śmieciowy potwór”, z wykorzystaniem materiałów odpadowych.

Zajęcia otwarte:

1. Zajęcie otwarte z grupie I (3 – latki) z czynnym udziałem rodziców na temat „Spotkanie z ogrodnikiem” – poznanie pracy ogrodnika, narzędzi ogrodniczych oraz sposobów pielęgnacji kwiatów i warzyw, wspólne sadzenie fasoli.

2. Zajęcie otwarte w grupie V (6 latki) z czynnym udziałem rodziców na temat „Co kryje w sobie las?” – poznanie lasu, nazw drzew iglastych i liściastych oraz mieszkańców lasu. Poznanie sposobów ochrony lasu.

Dzieci w bieżącym roku szkolnym poznały również wiele piosenek i wierszy o tematyce ekologicznej, które zaprezentowały rodzicom na uroczystości zakończenia roku przedszkolnego.

W celu pogłębienia świadomości na temat roślin i zwierząt żyjących na Ziemi oraz kształtowania podstawowych zasad ochrony przyrody, wszystkie dzieci z grup przedszkolnych w wieku od 3 do 6 lat realizowały Plan pracy propagujący zachowania ekologiczne „Żyj z przyrodą w zgodzie”.

Aktywnie uczestniczyły w poznawaniu przyrody poprzez oglądanie, szukanie, obserwacje, badanie i eksperymentowanie, formułowanie wniosków i spostrzeżeń.

1.Przedszkole kolejny rok zbierało plastikowe nakrętki, biorąc udział w Programie charytatywno-ekologicznym „Zakrętki.info - Pomagamy nie tylko przyrodzie”.

2.Realizowało Program „Kubusiowi przyjaciele natury”.

3.22 kwietnia brało udział w akcji „Sprzątanie świata” porządkując teren przedszkolny oraz jego okolicę.

4.Grupy przedszkolne przygotowały przedstawienia ekologiczne „Królewna Śmieszka i Ekoludki”, „O przyrodę dbamy, bo wszyscy ją kochamy”. 

5.Grupa Ekoludki w trosce o ptaki wystroiła ekologicznie choinkę, na której wisiały własnoręcznie przygotowane bombki z karmą.

6.Zorganizowano konkurs przedszkolny „Ekozabawki - drugie życie śmieci”.

7.Grupa Ekoludki reprezentowała przedszkole w konkursie ekologicznym w Przedszkolu nr 5 - za przygotowanie makiety lasu otrzymała I miejsce.

8.Przedszkole brało udział w wielu przedstawieniach ekologicznych (m.in. „Pieśń Lasu”).

9.Organizowano wycieczki do Nadleśnictwa w Drętowie - spacer ścieżką edukacyjną i spotkanie z leśnikiem.

10.Organizowano zajęcia otwarte z rodzicami „Jestem małym ekologiem”, „Oszczędzam wodę”, „Odpady i odpadki”.

11.Starsze grupy wzięły udział w ogólnopolskiej akcji Listy dla Ziemi oraz gminnym konkursie „Jestem eko, czyli jak mogę ograniczyć powstawanie śmieci w swoim najbliższym otoczeniu”.